نقاشی سیاه قلم

نقاشی سیاه قلم چیست

نقاشی سیاه قلم

سیاه قلم چیست

سیاه قلم تکنیکی است که در آن طراحی روی کاغذ یا مقوا با استفاده از مرکب، زغال، مداد سیاه و یا مداد کنته زغالی انجام می‌شود و به دلیل اینکه تنها از سایه‌های سیاه و سفید بکار برده‌می‌شود، این نقاشی دارای جزئیات دقیقی می‌باشد. طراحی سیاه قلم یک تکنیک قدیمی نقاشی در ایران است که در گذشته با استفاده از ذغال انجام می‌شده و امروزه یک از محبوبترین سبک‌های نقاشی به خصوص برای به تصویر کشیدن پرتره است.

نقاشی سیاه قلم

کیاروسکورو یا سیاه قلم (chiaroscuro)، تکنیکی است که در نقاشی استفاده می‌شود که در آن پیش‌زمینه بسیار روشن و پس‌زمینه بسیار تاریک به منظور ایجاد جلوه‌ای دراماتیک است. نقاشی کیاروسکورو را می‌توان با نحوه استفاده از نور با نورافکن در تئاتر مقایسه کرد؛ فقط سوژه در نور است.

لوازم طراحی سیاه قلم

قلم مو، مداد مشکی، مداد کنته، زغال یا پودر زغال، پاک کن، محو کن، کاغذ پوستی، مقوای طراحی، پالت تخم مرغی، تخته شاسی و… از جمله ملزوماتی هستند که در طراحی سیاه قلم بکار می‌روند. به غیر از این هر کدام از این عناصر در تنوع‌های مختلفی وجود دارند که با توجه به آنچه نیاز دارید می‌توانید هر کدام را تهیه کنید.
لوازم طراحی سیاه قلم

آموزش سیاه قلم

برخلاف آنکه سیاه قلم، تکنیک محبوبی در میان مردم است اما به عنوان یک رشته به طور آکادمیک در دانشگاه‌ها آموزش داده‌نمی‌شود. برای یادگیری این تکنیک باید آن را از فردی که سالها تجربه در زمینه طراحی سیاه قلم دارند و دارای مهارت زیادی می‌باشد فرا بگیرید. قبل از شروع هر چیزی باید وسایل و ابزار مورد نیاز برای طراحی را آماده‌کنید. بعد از آماده‌سازی ابزار لازم باید آموزش صفر تا صد طراحی سیاه قلم را از یک استاد حرفه‌ای این تکنیک یاد بگیرید. خانم سونیا نعمتی از جمله اساتید مجرب در این حوزه می‌باشد که کلاس های طراحی سیاه قلم را به صورت حضوری و آنلاین، گروهی یا خصوصی برگزار می‌کند.
آموزش سیاه قلم

طراحی چهره سیاه قلم

پرتره از سوژه های پرطرفدار در تکنیک طراحی سیاه قلم است که علاقه‌مندان زیادی دارد. و افراد زیادی خواهان یادگیری طراحی چهره سیاه قلم هستند. با توجه به اینکه در طراحی سیاه قلم فقط از سایه های سیاه و سفید استفاده می‌شود نمایش جزئیات صورت دقیق‌تر و واضحتر است و تبدیل به یک اثر منحصر بفرد و هدیه‌ای گرانبها می‌شود.
طراحی چهره سیاه قلم

طراحی منظره با سیاه قلم

طبیعت، منظره و حیوانات از جمله دیگر سوژه هایی هستند که در تکنیک سیاه قلم به طور گسترده مورد استفاده هنرمندان قرار می‌گیرند. اگر چه پرتره سوژه محبوب تری است اما طراحی این عناصر با تکنیک سیاه قلم می‌تواند جزئیات و زیبایی زیادی را به نمایش بگذارد.
طراحی منظره با سیاه قلم

تکنیک های سیاه قلم

تکنیک هاشور زنی

در این تکنیک خطوط تیره و نازک به صورت متوالی و موازی یکدیگر قرار می‌گیرند. زمانی که تکنیک هاشور زنی با زغال انجام می‌شود بسیار نرمتر و تیره‌تر است.

تکنیک سایش

در این تکنیک زغال را با استفاده از یک تکه ورق یا کاغذ روی سطح ساییده‌می‌شود و با اینکار تصویری از بافت ایجاد می‌کند.

تکنیک محو کردن

از تکنیک محو کردن بین نواحی تاریک تر و روشن تر برای ایجاد یک بافت صقیلی انجام می‌شود. از قسمت های روشن تر هم می‌تواند برای سایه روشن استفاده کرد. در تکنیک محو کردن از دو روش استفاده می‌شود استفاده از انگشت و برای ساییدن یا پخش کردن زغال و یا بکار بردن محو کن های کاغذی.

تکنیک پاک کن زنی

در این تکنیک اغلب از یک پاک کن نرم و خمیری استفاده می‌شود که انعطافپذیری زیادی دارد و می‌توانید آن را بر حسب کار، به شکل دلخواهی که می‌خواهید درآورید و بافت های متنوعی با آن ایجاد کنید. از پاک کن فرچه دار و پاک کن اتودی نیز جهت انجام تکنیک پاک کن زنی می‎توانید استفاده کنید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *